Klinika Jurajska korzysta z najnowocześniejszych technologii i metod zniesienia dyskomfortu podczas zabiegów w jamie ustnej – sedacja podtlenkiem azotu.
Podtlenek azotu (inaczej gaz rozweselający) jest wykorzystywany w medycynie jako jedna z najnowocześniejszych metod znieczulania w gabinecie stomatologicznym. To bezpieczna metoda, po którą sięgnąć mogą nawet kobiety w ciąży (z wyłączeniem I trymestru ciąży). Gaz podajemy przez specjalną maseczkę o owocowym zapachu, np. malinowym.
Jak wygląda zabieg w podtlenku azotu (gaz rozweselający)?
Lekarz stomatolog poprzez specjalną maseczkę podaje Pacjentowi odpowiednie stężenie podtlenku azotu oraz tlenu. Pacjent oddycha gazem, ale pozostaje całkowicie świadomy wykonywanego zabiegu -odpręża się zachowując świadomość i podstawowe odruchy. Jest jednocześnie spokojny i odprężony co pozwala na bezstresowe wykonanie procedur.
Podczas zabiegu, stale kontrolujemy stężenie podtlenku we wdychanym przez Pacjenta powietrzu, ściśle monitorujemy i utrzymujemy z nim kontakt. Po zakończeniu leczenia, przez kilka minut podajemy czysty tlen, który usuwa resztki gazu rozweselającego z organizmu.
Dla naszych małych Pacjentów mamy upominki za odwagę, aby z pozytywnym nastawieniem do wizyt u stomatologa opuszczali nasze gabinety.
Działanie podtlenku azotu:
Faza I – Słabe znieczulenie, umiarkowane uspokojenie.
Faza II – Faza dysocjacji, Pacjent oddzielony od rzeczywistości.
Faza III – Całkowita bezbolesność Pacjenta.
Wskazania do zabiegu:
- • strach przed leczeniem stomatologicznym
- • odruch wymiotny w trakcie trwania zabiegu
- • dentofobia – strach przed wizytą u stomatologa
- • padaczka (w tym przypadku najważniejsze jest zmniejszenie stresu który najcześciej wywołuje ataki epileptyczne)
Przeciwwskazania:
- • przeziębienie
- • powiększenie migdałków
- • choroby płuc
- • choroba alkoholowa
- • stwardnienie rozsiane
- • I trymestr ciąży
Zabiegi w podtlenku azotu – dla kogo?
Najczęstszą przyczyną wykorzystywania podtlenku w stomatologii jest strach oraz lęk przed dentystą. Leczenie w podtlenku azotu jest alternatywą dla leczenia w narkozie. Strach przed leczeniem, dentofobia czy silny odruch wymiotny niekiedy skutecznie nie pozwalają na wykonanie niezbędnych procedur u Pacjenta. Najczęściej te właśnie aspekty kierują Pacjentów do wyboru podtlenku. Taki sposób znieczulenia stosowany jest zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Przed planowanym zbiegiem z wykorzystaniem gazu rozweselającego Pacjent powinien: mieć drożny nos (abyśmy mogli podać gaz przez specjalną maseczkę) oraz nie jeść ani nie pić przez około 2 godziny (zminimalizuje to ryzyko wymiotów podczas sedacji wziewnej).
W Klinice Jurajska podtlenek azotu najczęściej wykorzystywany jest u Naszych najmłodszych Pacjentów. Zwiększa to komfort małego Pacjenta oraz pozwala na przeprowadzenie zabiegu w sposób szybki oraz bezbolesny.
Serdecznie zapraszamy do umówienia się na wizytę w Klinice Jurajskiej w Częstochowie telefonicznie pod numerem 34 363 68 20 lub 601 159 427 oraz mailowo: sekretariat@klinikajurajska.pl.
Znajdziesz nas też tutaj: