Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?

Odwiedzając nasza Klinikę w rzetelny i kompetentny sposób dowiesz się jak wygląda leczenie, jakie są sposoby i możliwości skorygowania Twojego uśmiechu, jaki będzie czas oraz koszt leczenia. Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?

  1. Pierwsza wizyta to wizyta diagnostyczna. W czasie jej trwania wykonuje się zdjęcia RTG (panoramiczne, cefalometryczne) oraz tomograf 3D i zdjęcia cyfrowe. Wykonuje się skan 3D który umożliwia wizualizację efektu końcowego. Omawia się z pacjentem plan leczenia i możliwe rozwiązania problemu.
  2. Leczenie stomatologiczne oraz usunięcie osadu. Przed założeniem aparatu ortodontycznego bardzo ważne jest aby oczyścić zęby z kamienia oraz osadu nazębnego a także przeprowadzić leczenie wszystkich ubytków. Czasem zdarza się również, że ortodonta zleci usunięcie niektórych zębów np. Tzw zębów mądrości.
  3. Kolejna wizyta to ostateczna konsultacja na której lekarz podaje możliwy czas leczenia w zależności od rodzaju aparat, podaje przybliżone koszty oraz częstotliwość wizyt kontrolnych. Podczas tej wizyty pacjent decyduje o rodzaju aparatu, który będzie zastosowany.
  4. Założenie aparatu – podczas tej wizyty zakłada się wybrany przez pacjenta aparat ortodontyczny. Do wyboru pacjenta pozostaje cały szereg aparatów dopasowywanych indywidualnie do potrzeb.
  5. Wizyty kontrolne odbywają się według wcześniej ustalonego harmonogramu i są bardzo ważne dla prawidłowego procesu leczenia. Ilość wizyt kontrolnych zależy od typu aparatu i rodzaju wady, która jest leczona.
  6. Zakończenie leczenia i retencja. Podczas tej wizyty lekarz ściąga aparat ortodontyczny i dobiera odpowiedni rodzaj retencji. Może również zlecić retencje stałą czyli podklejenie zębów od wewnętrznej strony lub wykonanie specjalnie wyprofilowanych, wyjmowanych, przeźroczystych nakładek retencyjnych.

 

Zdjęcie RTG panoramiczne

 

Zdjęcie RTG cefalometryczne 

 

 

 

Wizualizacja leczenia ortodontycznego – efekt przed i po

 

 

Skan wewnątrzustny wykonany skanerem iTero