Ortodoncja – dowiedz się więcej!

Oferujemy kompleksowe leczenie wad zgryzu, dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta.

I Ty możesz mieć piękny i idealny uśmiech! Umów się na wizytę i pozwól Naszemu zespołowi zadbać o Twoje zęby.

 

Leczeniu ortodontycznemu mogą poddać się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. W zależności od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta stosujemy aparaty ruchome lub aparaty stałe.

Leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości i systematyczności – zarówno w utrzymaniu higieny jamy ustnej, w noszeniu aparatu, jak i w wizytach kontrolnych u ortodonty, jednak jego efekty lecznicze oraz estetyczne są bardzo duże.

Dlaczego piękny uśmiech jest ważny?

Aby uśmiech był piękny musimy zadbać o to, aby zęby były nie tylko zdrowe ale i proste. Wady zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej, ale co również bardzo ważne natury medycznej. Krzywe zęby są przyczyną rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Powoduje problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, są powodem nieprawidłowych przeciążeń i ścierania się zębów. Krzywe zęby to również problemy natury psychicznej oraz słabej samooceny, która ma wpływa na życie codziennie i kontakty międzynarodowe.

Zapewniamy Państwu stałą opiekę i pełny nadzór w czasie trwania leczenia oraz trwałe efekty.

 przed

po

Jak sprawdzić czy Twój zgryz wymaga leczenia?Aby dowiedzieć się czy Twój zgryz wymaga leczenia ortodontycznego wymagana jest wizyta konsultacyjna w lekarza ortodonty. Odwiedzając naszą Klinikę w rzetelny i kompetentny sposób dowiesz się jak wygląda leczenie, jakie są sposoby i możliwości skorygowania Twojego uśmiechu, jaki będzie czas leczenia oraz koszty. Skaner – wstępna komputerowa analiza zębów oraz stymulacja leczenia.

 

Dlaczego warto zastosować aparat?

Leczenie aparatem jest jednym z działań, które przyczyni się do zachowania przez pacjenta zdrowia. Badania dowodzą, że osoby, które skorzystały z takiego leczenia wyglądają lepiej i czują się pewniej w życiu osobistym i zawodowym . Żyją dłużej, są szczęśliwsi i są statystycznie mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe, jak również choroby układu pokarmowego.

Aparat ortodontyczny  jest przeznaczony nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Ortodonta sprawi, że uśmiech będzie wyglądał wspaniale! Przez resztę życia. Pomyśl, jak „piękny uśmiech” przyczyni się do poprawy Twojego życia towarzyskiego, jak również zawodowego.

Około 70% pacjentów potrzebuje leczenia ortodontycznego.

 

Kiedy należy rozpocząć leczenie ?

Pierwsza wizyta kontrola u dzieci powinna odbyć się między 3 a 5 rokiem życia. W tym wieku lekarz jest już w stanie zaobserwować pierwsze nieprawidłowości i wprowadzić procedury która pozwolą uniknąć poważniejszych wad zgryzu w przyszłości lub przynajmniej ograniczyć je do minimum. Oczywiście brak leczenia w okresie wczesnego dzieciństwa nie wyklucza możliwości podjęcia leczenia u nastolatków czy u osób dorosłych.

 

Leczenie wad zgryzu w zależności od wieku Pacjenta

Leczenie wad zgryzu w zależności od wieku pacjenta powinno obejmować kolejne fazy które mają odpowiednio oddziaływać na mięśnie, kości jak i zęby.

Fazy dzielimy na:
◙ Leczenie obejmujące najmłodszych Pacjentów już od ok. 3 roku życia, posiadających uzębienie mleczne lub mieszane. W fazie tej stosuje się aparaty ruchome, które poprzez wymuszanie odpowiednich ćwiczeń mięśni stymulują rozwój kości. Leczenie to obejmuje również różnego rodzaju ćwiczenia które mają na celu eliminację dysfunkcji, które powodują zaburzenia rozwoju twarzoczaszki u dzieci np. oddychanie przez usta.
◙ Leczenie ortopedyczne stymulujące prawidłowy wzrost kości. Obejmuje ono leczenie dzieci i młodzieży oraz może rozpocząć się już od ok. 5 roku życia jednak wiek optymalny to 7-12 lat. Ta faza leczenia opiera się zarówno na aparatach ruchomych jak i stałych i pozwala skrócić lub nawet wyeliminować etap właściwago leczenia ortodontycznego.
◙ Leczenie ortodontyczne obejmuje już prawidłowe ustawienie zębów w łuku. Stosuje się je u osób z uzębieniem stałym powyżej 15 roku życia (młodzież i osoby dorosłe) W tej fazie stosuje się aparaty stałe tradycyjne – metalowe, szafirowe, ceramiczne, samoligaturujące lub Invisalign czyli przeźroczyste nakładki.

 

Leczenie aparatem ortodontycznym przynosi korzyści dla zdrowia

Krzywe zęby  jest trudniej czyścić i ścierają się one nierównomiernie. Występują zapalenia dziąseł i bóle zębów. Ostatecznie może dochodzić do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne może zapobiec takim problemom. Pamiętajmy też, że przeżuwanie jest pierwszym etapem trawienia, a zaburzenia tego procesu wpływają negatywnie na pracę całego układu pokarmowego i całego organizmu człowieka. Sprawdź jakie są etapy leczenia ortodontycznego

 

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Szczotkowanie zębów jest jeszcze ważniejsze jeśli nosimy aparat ortodontyczny. Resztki jedzenia uwięzione w aparacie wywoływać mogą przebarwienia, próchnicę, choroby dziąseł i wydzielać nieprzyjemny zapach.

 

Jak prawidłowo czyścić zęby, nosząc stały aparat ortodontyczny?

Początkowo prawidłowe usuwanie płytki nazębnej z zębów i dziąseł podczas leczenia ortodontycznego może wydawać się trudne. Ale nie poddawaj się – w bardzo krótkim czasie stanie się to łatwiejsze! Podstawowe elementy potrzebne do prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej to szczoteczka i pasta do zębów.

Można stosować szczoteczki do zębów:

✓ manualne (najlepiej specjalne ortodontyczne)
✓ elektryczne
✓ soniczne

Oraz dodatkowe środki do higieny jamy ustnej:
✓ szczoteczki międzyzębowe,
✓ szczoteczki jednopęczkowe
✓ płukanki do jamy ustnej
✓ nici dentystyczne np. superfloss
✓ irygatory

 

Klinice Jurajska każdy pacjent ma wykonywany przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną lub lekarza stomatologa indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej dostosowany do potrzeb i wieku pacjenta, podczas którego ma dobieraną odpowiednią dla niego technikę szczotkowania, pastę do zębów, dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, może również przetestować każdą z typów szczoteczek, uczy się jak prawidłowo szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym, następnie wybrać dla siebie najlepszą szczoteczkę.

 

Zęby należy płukać i szczotkować najlepiej  po każdym posiłku.

Należy pamiętać o wyszczotkowaniu również dziąseł i języka!

Warto pamiętać że, nie zależnie od wizyt kontrolnych u ortodonty wskazane są kontrolne badania stomatologiczne wraz z profesjonalnym oczyszczeniem zębów w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy.

Sytuacje związane z  problemami z aparatem ortodontycznym zdarzają się niezwykle rzadko, lecz w razie pojawienia się problemu pozostajemy zawsze do dyspozycji. Pacjent umówiony zostanie na wizytę, która przywróci mu poczucie komfortu.

Wosk ortodontyczny

Zabezpiecza przed podrażnieniem i poranieniami śluzówki, warg i policzków od elementów aparatu ortodontycznego oraz znosi dyskomfort wynikający z noszenia aparatu.

 


Odwiedzając nasza Klinikę w rzetelny i kompetentny sposób dowiesz się jak wygląda leczenie, jakie są sposoby i możliwości skorygowania Twojego uśmiechu, jaki będzie czas oraz koszt leczenia. Jakie są etapy leczenia ortodontycznego?

  1. Pierwsza wizyta to wizyta diagnostyczna. W czasie jej trwania wykonuje się zdjęcia RTG (panoramiczne, cefalometryczne) oraz tomograf 3D i zdjęcia cyfrowe. Wykonuje się skan 3D który umożliwia wizualizację efektu końcowego. Omawia się z pacjentem plan leczenia i możliwe rozwiązania problemu.
  2. Leczenie stomatologiczne oraz usunięcie osadu. Przed założeniem aparatu ortodontycznego bardzo ważne jest aby oczyścić zęby z kamienia oraz osadu nazębnego a także przeprowadzić leczenie wszystkich ubytków. Czasem zdarza się również, że ortodonta zleci usunięcie niektórych zębów np. Tzw zębów mądrości.
  3. Kolejna wizyta to ostateczna konsultacja na której lekarz podaje możliwy czas leczenia w zależności od rodzaju aparat, podaje przybliżone koszty oraz częstotliwość wizyt kontrolnych. Podczas tej wizyty pacjent decyduje o rodzaju aparatu, który będzie zastosowany.
  4. Założenie aparatu – podczas tej wizyty zakłada się wybrany przez pacjenta aparat ortodontyczny. Do wyboru pacjenta pozostaje cały szereg aparatów dopasowywanych indywidualnie do potrzeb.
  5. Wizyty kontrolne odbywają się według wcześniej ustalonego harmonogramu i są bardzo ważne dla prawidłowego procesu leczenia. Ilość wizyt kontrolnych zależy od typu aparatu i rodzaju wady, która jest leczona.
  6. Zakończenie leczenia i retencja. Podczas tej wizyty lekarz ściąga aparat ortodontyczny i dobiera odpowiedni rodzaj retencji. Może również zlecić retencje stałą czyli podklejenie zębów od wewnętrznej strony lub wykonanie specjalnie wyprofilowanych, wyjmowanych, przeźroczystych nakładek retencyjnych.

 

Zdjęcie RTG panoramiczne

 

Zdjęcie RTG cefalometryczne 

 

 

 

Wizualizacja leczenia ortodontycznego – efekt przed i po

 

 

Skan wewnątrzustny wykonany skanerem iTero 

 


Rodzaje aparatów ortodontycznych oferowanych w Centrum Medycznym Jurajska w Częstochowie

 

Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały to najczęściej wybierany sposób leczenie wady zgryzu wśród pacjentów. Zbudowany jest on z malutkich klamerek (tzw. zamków) które przyklejane są na wierzchniej części zębów. Niezbędne w aparacie stałym są również drut oraz ligatury (gumeczki) za pomocą których mocuje się drut do zamków.

 

 

Tradycyjne aparaty ortodontyczne do dziś cieszą się największym zainteresowaniem wśród pacjentów.

Podczas użytkowania aparatu stałego niezbędne są kontrolne wizyty u ortodonty (najczęściej co ok. 3-5 tygodni). W trakcie trwania wizyty, w razie potrzeby nacisk wywierany na zęby przez aparat ortodontyczny jest przez lekarza wzmacniany lub osłabiany. Podczas wizyt kontrolnych niekiedy dochodzi również do wymiany poszczególnych elementów aparatu lub dołączenia kolejnych, wspomagających leczenie.

Jakie są rodzaje aparatów stałych tradycyjnych? 

• metalowy,
• szafirowy (przezroczyste – kosmetyczne, wyglądają jak biżuteria)
• ceramiczny (białe – kosmetyczne)

Dowiedz się więcej o leczeniu aparatem ortodontycznym stałym! 

 

 


Aparat ortodontyczny Invisalign

Niewidoczny aparat ortodontyczny Invisalign to innowacyjny system prostujący zęby za pomocą przezroczystych nakładek. Zestaw indywidualnie dobranych oraz zaprojektowanych nakładek skutecznie przesuwa zęby milimetr po milimetrze, tworząc nowy piękny uśmiech Pacjenta.

 

Jak wygląda proces leczenia?

Na początku leczenia Pacjent otrzymuje komplet nakładek na cały proces leczenia, który samodzielnie wymienia co ok. 1/2 tygodnie. Zmniejsza to kilkakrotnie ilość wizyt kontrolnych w gabinecie ortodontycznym. Wyjątkowym aspektem w procesie leczenia Invisalign jest wykonanie wizualizacji przy pomocy skanera diagnostycznego. Juz na pierwszej wizycie jesteśmy w stanie przedstawić Pacjentowi jak zmieni się jego uśmiech w procesie leczenia.

Jakie są zalety leczenia Invisalign?

✓ KOMFORT – Poprzez indywidualne dopasowanie nakładek do zgryzu Pacjenta jest on prawie niewyczuwalny
✓ DYSKRECJA – Przez to, że nakładki wykonane są z przeźroczystego tworzywa są niemal niewidoczne podczas użytkowania.
✓ KRÓTKI CZAS LECZENIA – Stosowanie nakładek Invisalign maksymalnie skraca czas leczenia ortodontycznego, poprzez zmianę nakładek już co ok. 1 tygodnia, nawet do 5 miesięcy.
✓ BRAK DIETY – Dzięki możliwości zdejmowania nakładek, nie ma konieczności stosowania restrykcyjnej diety. Pacjent może jeść dokładnie to samo co przed procesem leczenia.
✓ ODPOWIEDNIA HIGIENA – Nakładki Invisalign pozwalają zachować idealną higienę jamy ustnej. Dzięki możliwości zdejmowania aparatu mycie oraz nitkowanie zębów nie stanowi problemu.

 

Dowiedz się więcej o leczeniu aparatem Invisalign! 

 


Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny zdejmowany (ruchomy) to taki,który pacjent sam zakłada i zdejmuje. Ortodonta określa konkretna ilość godzin w ciągu doby, jaką pacjent musi nosić aparat. Najczęściej aparat wykonywany jest osobno na szczękę dolną oraz górną. Wykonany jest on z akrylu (płytki podniebiennej), klamer oraz łuków, śrub oraz sprężyn. Każdy z tych elementów ma swoje konkretne zadanie w trakcie leczenia.

 

 

Dla kogo? 

Ruchome aparaty ortodontyczne stosowane są głównie u najmłodszych pacjentów. Najlepsze efekty osiąga się w momencie kiedy pacjent rośnie oraz rozwija się.

 

Jakie są największe zalety aparatów ruchomych? 

  • Łatwe utrzymanie higieny,
  • Proste w obsłudze

Należy pamiętać że najważniejsza w leczeniu ortodontycznym aparatem ruchomym jest samodyscyplina pacjenta.

 

Aparat należy nosić zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenia (ortodonty).

Należy dbać o jego higienę poprzez mycie szczoteczką oraz pastą do zębów a także w specjalnym, przeznaczonym do tego pudełeczku.

Jeśli aparat posiada śrubę, należy podkręcać ją, tym samym ”zwiększając jego moc” zgodnie z zaleceniami ortodonty. Służy do tego specjalny kluczyk.

 


 

 

Jeśli marzysz o cudownym i idealnym uśmiechu, prócz kompleksowego leczenia zachowawczego oraz ortodontycznego oferujemy również zabiegi wybielania zębów.

Dowiedz się więcej o zabiegu (kliknij tutaj)