Aparat ortodontyczny stały

Aparat ortodontyczny stały to najczęściej wybierany sposób leczenie wady zgryzu wśród pacjentów. Zbudowany jest on z malutkich klamerek (tzw. zamków) które przyklejane są na wierzchniej części zębów. Niezbędne w aparacie stałym są również drut oraz ligatury (gumeczki) za pomocą których mocuje się drut do zamków.

 

Tradycyjne aparaty ortodontyczne do dziś cieszą się największym zainteresowaniem wśród pacjentów.

 

Podczas użytkowania aparatu stałego niezbędne są kontrolne wizyty u ortodonty (najczęściej co ok. 3-5 tygodni). W trakcie trwania wizyty, w razie potrzeby nacisk wywierany na zęby przez aparat ortodontyczny jest przez lekarza wzmacniany lub osłabiany. Podczas wizyt kontrolnych niekiedy dochodzi również do wymiany poszczególnych elementów aparatu lub dołączenia kolejnych, wspomagających leczenie.

 

Jakie są rodzaje aparatów stałych tradycyjnych? 

Aparaty tradycyjne z zamkami:

  • metalowymi,
  • estetycznymi – szafirowymi i ceramicznymi

Aparaty te mogę być: 

  • samoligaturujące,
  • wymagające stosowania ligatur

 

Zamki metalowe

Zamki szafirowe

Zamki ceramiczne

Aparaty samoligaturujące (model Damon)

Zamki samoligaturujące  nie wymagają stosowania ligatur. Zamki te przyspieszają zazwyczaj leczenie, ponieważ nie wymagają wymiany ligatur. Zmniejsza się dzięki temu liczba wizyt, co pacjenci uznają za bardzo korzystne.

System samoligaturujący

 

 

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Szczotkowanie zębów jest jeszcze ważniejsze jeśli nosimy aparat ortodontyczny. Resztki jedzenia uwięzione w aparacie wywoływać mogą przebarwienia, próchnicę, choroby dziąseł i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak prawidłowo czyścić zęby, nosząc stały aparat ortodontyczny?

Początkowo prawidłowe usuwanie płytki nazębnej z zębów i dziąseł podczas leczenia ortodontycznego może wydawać się trudne. Ale nie poddawaj się – w bardzo krótkim czasie stanie się to łatwiejsze! Podstawowe elementy potrzebne do prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej to szczoteczka i pasta do zębów.

Można stosować szczoteczki do zębów:

✓ manualne (najlepiej specjalne ortodontyczne)
✓ elektryczne
✓ soniczne

Oraz dodatkowe środki do higieny jamy ustnej:
✓ szczoteczki międzyzębowe,
✓ szczoteczki jednopęczkowe,
✓ płukanki do jamy ustnej,
✓ nici dentystyczne np. superfloss,
✓ irygatory

 

Klinice Jurajskiej w Częstochowie każdy pacjent ma wykonywany przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną lub lekarza stomatologa indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej dostosowany do potrzeb i wieku pacjenta, podczas którego ma dobieraną odpowiednią dla niego technikę szczotkowania, pastę do zębów, dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, może również przetestować każdą z typów szczoteczek, uczy się jak prawidłowo szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym, następnie wybrać dla siebie najlepszą szczoteczkę.

Zęby należy płukać i szczotkować najlepiej  po każdym posiłku.

Należy pamiętać o wyszczotkowaniu również dziąseł i języka!

Warto pamiętać że, nie zależnie od wizyt kontrolnych u ortodonty wskazane są kontrolne badania stomatologiczne wraz z profesjonalnym oczyszczeniem zębów w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy.

Sytuacje związane z  problemami z aparatem ortodontycznym zdarzają się niezwykle rzadko, lecz w razie pojawienia się problemu pozostajemy zawsze do dyspozycji. Pacjent umówiony zostanie na wizytę, która przywróci mu poczucie komfortu.

 

Wosk ortodontyczny

Zabezpiecza przed podrażnieniem i poranieniami śluzówki, warg i policzków od elementów aparatu ortodontycznego oraz znosi dyskomfort wynikający z noszenia aparatu.