Implanty

Implanty zębów, to rozwiązanie najnowsze technologicznie i zapewniające wyjątkowy komfort użytkowania. Pacjenci, którzy utracili zęby wskutek wypadku, próchnicy lub innych chorób mogą cieszyć się, dzięki implantom zębowym, ponownie możliwościom normalnego funkcjonowania i  uśmiechania się  bez obaw – odsłaniania zębów bez dyskomfortu. Najnowocześniejszą metodą uzupełniania braków zębowych jest implantacja.

 

Czym są implanty zębowe?

Implanty zębowe są niewidoczne, a ich podstawowym zadaniem jest funkcjonowanie na wzór normalnego, zdrowego zęba (zarówno pod względem mechanicznym, jak i fizjologicznym). Implantacja jest zabiegiem średnio inwazyjnym, a obecnie uważanym za jeden z najbezpieczniejszych w swojej klasie. Implanty zębowe wytwarzane są z biozgodnego tytanu lub cyrkonu, który wykazuje biozgodność z organizmem pacjenta. Implanty są trwałe, mocne i bezpieczne. Pozwalają pacjentom żuć pokarmy niemal identycznie, jak w przypadku naturalnych zębów.

Zapraszamy do Kliniki Jurajska, gdzie profesjonalnie wstawiamy implanty zębowe. Po konsultacji z lekarzem stomatologiem pacjent ma przedstawiany plan leczenia implantologicznego, następnie poddaje się leczeniu.

Implanty stomatologiczne Centrum Medyczne Jurajska – odbudujemy Twój piękny uśmiech!

 

 

Dlaczego tak ważne jest aby uzupełniać braki zębowe?

Implanty stomatologiczne wszczepia się w przypadku, gdy utracimy swoje naturalne zęby. Najczęściej decyzja o uzupełnieniu brakujących zębów przednich podejmowana jest ze względów estetycznych. Nie jest tajemnicą, że braki zębowe mogą powodować zmiany w naszym wyglądnie a dokładnie, w rysach twarzy. Można zaobserwować, że zmienia się wygląd policzków, ust oraz nosa. Szybciej pojawiają się zmarszczki w środkowej części twarzy co sprawia, że czujemy się nieatrakcyjnie.

Warto jednak pamietać, że z medycznego punktu widzenia uzupełnienie braków zębowych zarówno przednich jak i tylnych jest bardzo ważne. Braki w uzębieniu zaburzają funkcjonowanie układu żucia, co po czasie rzutuje zarówno na estetykę jak i na nasze zdrowie. Brak zębów trzonowych powoduje nieprawidłowe rozdrabnianie pokarmów, co prowadzi do rozwoju chorób układu pokarmowego np. choroby wrzodowej czy nadkwasoty żołądka.

Należy również pamiętać, że braki zębowe w bocznym odcinku mogą powodować problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi powodując przykurcze mięśniowe, a w efekcie mogą powodować nawracające bóle głowy. W przypadku zębów bocznych, gdzie siły żucia są bardzo duże, implanty są dużo lepszym rozwiązaniem niż standardowy most protetyczny czy inne uzupełnienia ruchome.

 

Co to jest implant?

Implant dentystyczny jest odpowiednikiem korzenia zęba, osadzony jest w kości żuchwy lub szczęki i stanowi filar dla odbudowy protetycznej takiej jak korona, most czy proteza (część protetyczna). Implant dentystyczny jako jedyne rozwiązanie w stomatologii nie maskuje braku zębowego, ale odtwarza prawidłowo funkcjonujący i świetnie wyglądający nowy ząb. Implanty wykonane są z tytanu. Jest to materiał całkowicie biozgodny, a co za tym idzie organizm uznaje go za swoją integralną część. Wszczepienie implantu (część chirurgiczna) polega na wprowadzeniu go w taki sposób aby kość szczęki odbudowała się szczelnie wokół niego. Proces ten nazywa się “osteointegracją” i pozwala na stabilne i mocne utrzymanie nowego zęba.

 

Zazwyczaj stopień powodzenia wynosi 98% i zależy od miejsca wszczepienia. Z odpowiednią opieką pozabiegową i odpowiednią higieną jamy ustnej, implanty mogą służyć pacjentowi przez całe życie.

Większość zabiegów implantologicznych jest wykonywanych w znieczuleniu miejscowym. Przy nowoczesnych technikach leczenia i znieczulania (system The Wand), większość pacjentów nie zgłasza dyskomfortu podczas zabiegu. Po zabiegu niewielkie dolegliwości bólowe i dyskomfort nimi spowodowany można złagodzić ogólnodostępnymi lub specjalistycznymi środkami przeciwbólowymi. Nasi lekarze dokładnie przekażą Państwu co stosować aby zminimalizować uczucie dyskomfortu.

Centrum Medyczne Jurajska wszczepienie pojedynczego implantu dentystycznego zajmuje zazwyczaj około jednej godziny – część chirurgiczna. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Wszczepiony implant wymaga zagojenia i połączenia z kością (osteointegracja). Zajmuje to około 3-4 miesiące w żuchwie (dół) i 5-6 miesięcy w szczęce (góra). W tym czasie, implant jest całkowicie ukryty pod dziąsłem. Kiedy czas gojenie minie, a implant jest stabilnie zintegrowany z kością, rozpoczyna się część protetyczną tzn. nałożenie korony, mostu lub protezy.

Jeżeli masz za mało kości lub zbyt słabą kość i będą potrzebne zabiegi regeneracji kości, to cały proces może wydłużyć się o 12 miesięcy lub dłużej. Nasz implantolog dokładnie określi ile czasu będzie trwało Twoje leczenie.

Wykonując kombinację zdjęć pantomograficznych oraz tomograficznych nasz implantolog będzie mógł dokładnie ocenić jakość, gęstość i ilość twojej kości. Jednocześnie zdjęcia pozwolą na to aby zgromadzić informacje o przyległych strukturach anatomicznych do ominięcia w trakcie zabiegu takich jak nerwy czy zatoki.

W dzisiejszej stomatologii istnieją skuteczne metody na odbudowę poziomu kości w celu uzyskania prawidłowego utrzymania implantu w kości.

W Centrum Medyczne Jurajska wykonujemy zabiegi podniesienia dna zatoki (sinus lift) oraz sterowaną regenerację kości (GBR).

Implanty stomatologiczne są stosowane już od 30 lat. Od momentu wszczepienia mogą towarzyszyć pacjentowi do końca życia, w zależności od tego jak się o nie dba. Jak każde uzupełnienie twój odbudowany na implancie ząb może być uszkodzony przez uraz, chorobę przyzębia lub nieprawidłową higienę jamy ustnej.

Rodzaje i budowa implantów

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje implantów, wykonane są z bezpiecznych dla Pacjenta materiałów biozgodnych z organizmem człowieka:
• tytanowe
• cyrkonowe

Implant składa się z trzech części
• śruby umieszczonej w kości szczęki lub żuchwy, która razem z tkanką kostną tworzy nowy, stabilny ‚korzeń’ tzw. osteointegracja implantu z kością,
• łącznika, czyli elementu który zapewnia stabilne dopasowanie śruby i korony,
• korony, czyli nowego zęba.

Jak należy dbać o implant?

Implanty dentystyczne wymagają takiej samej opieki jak naturalne zęby m.in. mycie zębów minimum dwa razy dziennie , używanie nici dentystycznej oraz dwa razy w roku wizytę kontrolną u stomatologa i usunięcie kamienia nazębnego (skaling). Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może doprowadzić do zapalenia tkanki dziąsłowej wokół implantu. Przewlekłe zapalenie dziąseł spowoduje zanik kości co może doprowadzić do odsłonięcia implantu. W związku z czym dbanie o posiadany implant jest konieczne ale nie wymaga nic więcej niż odpowiednia standartowa higiena jamy ustnej.

Ile kosztują implanty?

Cena implantów dentystycznych zależy od kilku czynników jak na przykład: ilości wczepionych implantów, typu odbudowy protetycznej i jeżeli jest to konieczne zabiegu regeneracji kości. Zazwyczaj koszt leczenia rozdzielony jest w czasie na dwie części. Część chirurgiczna obejmująca wszczepieniu implantu oraz cześć protetyczna gdzie stosujemy odpowiednią odbudowę protetyczną jak na przykład koronę, mosty lub protezy ruchome na implantach.

Każdy pacjent implantologiczny ma wykonywane indywidualny plan leczenia wraz z kosztami.

 

Jakie są zalety implantów dentystycznych?

Jeżeli straciłeś jeden lub więcej zębów tak jak miliony dorosłych, to nieprzyjemne konsekwencje tej straty są ci dobrze znane. Dla wielu osób brak zębów jest bardzo krępujący, wiąże się z mniej atrakcyjnym wyglądem, zażenowaniem z powodu luźnej protezy, bólem, trudnościami z jedzeniem i mniej aktywnym stylem życia. Wybierając implanty możesz rozwiązać wszystkie te problemy. Główne zalety implantów to:

– Lepsza estetyka. Implanty wyglądają i zachowują się jak naturalne zęby. Ze względu na swoją konstrukcję są połączone z kością na stałe.

– Lepsza wymowa. Luźne protezy mogą być niestabilne w jamie ustnej powodując seplenienie i niewyraźną mowę. Implanty pozwalają na płyną rozmowę bez obaw o ruchomą protezę.

– Lepszy komfort. Dzięki stałemu połączenia z kością (osteointegracji), implanty eliminują dyskomfort ruchomych protez.

– Łatwiejsze jedzenie. Nagryzanie z ruchomą protezą może być trudne a czasem wręcz niemożliwe. Implanty funkcjonują jak twoje własne zęby, pozwalając na jedzenie ulubionych posiłków z pewnością i bez bólu.

– Lepsze samopoczucie. Implanty odnawiają twój uśmiech i wzmacniają pewność siebie.

– Lepszy stan zdrowia jamy ustnej. Implanty nie wymagają oszlifowania innych zdrowych zębów tak jak przy mostach protetycznych. Przez to, że sąsiednie zęby nie są modyfikowane aby utrzymać implant, twoje zęby nie są naruszone i to pozwala na utrzymanie lepszego poziomu zdrowia jamy ustnej. Pojedyncze implanty również pozwalają na lepszy dostęp do przestrzeni międzyzębowych, ułatwiając higienę jamy ustnej.

– Trwałość. Implanty zbudowane są z tytanu i dzięki temu są bardzo trwałe. Z odpowiednią pielęgnacją, implanty mogą przetrwać przez całe życie.

– Wygoda. Protezy ruchome są no właśnie- ruchome. Implanty eliminują krępujące i kłopotliwe wyjmowanie protez i potrzebę używania klejów protetycznych aby utrzymać protezę na miejscu.

Jaka jest przewaga implantów nad pozostałymi metodami odbudowy braków zębowych?

– Obniżony poziom zaniku kości Zazwyczaj tkanki kostne wokół korzenia zęba są utrzymane przez naturalny proces regeneracyjny. Kiedy dochodzi do utraty zęba miejscu gdzie wcześniej był ząb zachodzą procesy zanikowe-atrofia, która może zmienić kształt twojej szczeki i żuchwy. Implant dentystyczny wszczepiony w miejscu utraconego zęba stymuluje rozwój i wzrost kości oraz zapobiega utracie cennej struktury wyrostka zębodołowego. U niektórych pacjentów ze znacznym zanikiem kości, u których planuje się zabieg implantacji może być konieczna regeneracja kości.

– Lepsza funkcjonalność Po całkowitym połączeniu (osteointegracji) implantów z kością, funkcjonują one tak dobrze jak zęby naturalne. Możesz jeść co chcesz i wyraźnie mówić z pewnością siebie a na dodatek pięknie się uśmiechać . U pacjentów użytkujących ruchome protezy, zjedzenie jabłka może być problemem ze względu na luźność protezy lub ból dziąseł powodowany dużym uciskiem. Podrażnienie i zapalenie dziąseł jest częstym problemem u osób z protezą. Proteza może być wsparta na implantach, co znacznie polepszy jej stabilność i funkcjonalność pozwalając pacjentowi na dużo większy komfort życia.

– Lepsza higiena zębów W przeciwieństwie do mostów i protez ruchomych, które wymagają specjalnej pielęgnacji, dbanie o implanty dentystyczne wymaga tylko regularnego szczotkowania, nitkowania oraz standardowych wizyt u stomatologa dwa razy w roku, czyli tak jak w przypadku naturalnych zębów.

– Nie trzeba szlifować sąsiednich zdrowych zębów Kiedy uzupełniamy brakujące zęby mostami, sąsiednie przylegające zęby muszą być przygotowane poprzez oszlifowanie często zdrowej struktury zęba. Jeżeli w przyszłości jeden ze wspierających most zębów będzie uszkodzony, cała konstrukcja może być osłabiona i uszkodzona. W przypadku implantów, odbudowa jest niezależna od innych zębów. Gdy uzupełniamy brakujący ząb implantem, nie jest konieczne wsparcie przylegających zębów i twoje naturalne zęby nie muszą być uszkodzone w żaden sposób.

 

 

Brakuje mi jednego zęba. Jakie są konsekwencje nie uzupełniania jednego zęba?

Wszystkie nasze zęby osadzone są mocno w kościach szczęk. Choroba, próchnica lub uraz mogą doprowadzić do utraty zęba. Jeżeli utracony ząb nie zostanie niezwłocznie uzupełniony, to otaczająca go kość zaczyna zapadać się i zanikać. Nie mając oparcia sąsiednie zęby zaczynają się przesuwać w kierunku brakującego zęba. Stopień utraty kości i sposób przemieszczania będą różne w zależności od wieku i lokalizacji utraconego zęba. Przesuwanie się jednego zęba może doprowadzić do przesunięcia kliku dalszych powodując znaczne przemieszczania. Po zmianie pozycji zębów może rozwinąć się choroba przyzębia ponieważ coraz trudniej jest umyć poprawnie zęby i dziąsła oraz dotrzeć do wszystkich przestrzeni międzyzębowych. Może to doprowadzić do próchnicy zębów, obniżenia wyrostka zębodołowego i dalszej utraty zębów.

implant-reconstruction(1)

Uzupełnienie pojedyńczego braku zębowego- pojedyńczy implant

 

 

Brakuje mi kilku zębów. Jakie są konsekwencje nie uzupełnienia kilku zębów?

Twoje zęby są utrzymywane w kości dzięki korzeniom. Próchnica zębów, choroba lub uraz mogą spowodować utratę wielu zębów. Natychmiast po utracie zęba kość szczęki zaczyna się zapadać i zanikać. Z biegiem czasu wyrostek zębodołowy kości szczęki staje się cieńszy ograniczając możliwości uzupełnienia zębów. Pozostałe zęby nie mają już oparcia, które zapewniały utracone zęby i kość. Bez oparcia zęby zaczynają przesuwać się w stronę pustych miejsc. Nadmierne obciążenie może przesunąć i osłabić te zęby prowadząc nawet do ich utraty.
most na implantach

 

 

Bridge-reconstruction

Uzupełnienie większych braków zębowych- most porcelanowy na dwóch implantach

 

 

 

Straciłem wszystke zęby. Jakie są konsekwencje nie uzupełnienia zębów?

Naturalne zęby są utrzymywane w kości szczęki za pomocą korzeni. Choroba próchnica lub uraz mogą doprowadzić do utraty wszystkich zębów. Korzenie stymulują otaczającą kość do odbudowy przez co zachowany jest naturalny kształt szczęki. Jednak bez korzeni, kość szczęki zacznie się zapadać i zanikać ponieważ nie pełni już roli przeznaczonej przez naturę. Długotrwały proces zaniku kości może doprowadzić do zmiany rysów twarzy. Szczęka i żuchwa zapadają się, usta stają się cieńsze oraz powstaje więcej zmarszczek w okolicy szyi i
ust, a twarz przedwcześnie nabiera starczego wyglądu.

Partial Denture-anchoring

Proteza ruchoma ustabilizowana na implantach

 

Etapy leczenia implantologicznego:

W Centrum Medycznym Jurajska pierwszy etap zabiegu implantologicznego to ustalenie indywidualnego planu leczenia. Plan leczenia jest przygotowywany przez naszego implantologa indywidualnie dla potrzeb pacjenta. Doświadczenie naszego implantologa w chirurgii jamy ustnej i protetyce stomatologicznej pozwoli na uzyskanie skoordynowanej opieki oraz wybranie najlepszego rozwiązania implantologicznego dla ciebie. Leczenie implantologiczne odbywa się w dwóch etapach: Pierwszy etap znany jako część chirurgiczna, a drugi etap jako część protetyczna.

Pierwszy etap: część chirurgiczna

Po ustaleniu planu leczenia i wykonaniu odpowiednich badań, przystępuje się do właściwego leczenia implantologicznego. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Implant wykonany z tytanu będący odpowiednikiem korzenia zęba, jest wszczepiony do kości w miejsce brakującego zęba. W czasie gojenia szczęki, nowa kość „obrasta” wokół wszczepionego implantu „osteointegracja” co bezpiecznie i skutecznie stabilizuje implant w kości szczęki. Proces gojenia trwa około 6 do 12 tygodni.

Drugi etap: część protetyczna

Po procesie osteointegracji, do implantu mocowany jest element nazywany łącznikiem, którego zadaniem jest stabilne utrzymanie nowej korony, mostu lub protezy całkowitej. Wykonanie odbudowy protetycznej polega na pobraniu wycisków wszystkich zębów (górnych i dolnych) aby odtworzyć warunki zgryzowe. Wyciski są oddawane do laboratorium protetycznego i na ich podstawie są wykonane odbudowy protetyczne. Kolor nowej korony czy mostu będzie idealnie dobrany do twoich naturalnych zębów. Dzięki temu , że implant jest stabilnie zamocowany w kości, odbudowany ząb wygląda i funkcjonuje jak ząb naturalny.

 

Pozwól nam odbudować Twój Piękny Uśmiech!

 

 

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu implantacji ?

W Klinice Jurajskiej w Częstochowie oferujemy Państwu zarówno implanty tytanowe (dowiedz się więcej KLIKNIJ TUTAJ) wiodącej na rynku firmy Alpha Bio Tec jak i cyrkonowe (dowiedz się więcej KLIKNIJ TUTAJ) firmy Camlog Biotechnologies AG.

Obie firmy mogą poszczycić kilkudziesięcioletnim doświadczeniem w produkcji implantów co sprawia, że są najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla Naszych Pacjentów.

Aby dowiedzieć się wszystkich szczegółów dotyczących zabiegu, tego jaki rodzaj implantu będzie dla Państwa najlepszy oraz czy w Państwa przypadku zabieg spełni pokładane oczekiwania zapraszamy na konsultację do naszych lekarzy stomatologów. Podczas wizyty odpowiemy na wszystkie Państwa pytania oraz rozwiejemy wszelkie watpliwości. Serdecznie zapraszamy do umówienia się na wizytę w Klinice Jurajskiej w Częstochowie telefonicznie pod numerem 34 363 68 20 lub 601 159 427 oraz mailowo: sekretariat@klinikajurajska.pl.