Narkoza

Usuwanie i leczenie zębów w narkozie – sedacji głębokiej lub znieczuleniu ogólnym.

Sedacja, znieczulenie dożylne lub znieczulenie ogólne potocznie nazywane narkozą są zabiegami umożliwiającymi leczenie stomatologiczne bez jakichkolwiek negatywnych doznań związanych z usunięciem czy borowaniem zęba w znieczuleniem nasiękowym i przewodowym. Znieczulenia ogólne wyłącza świadomość podobnie jak w czasie snu (anestezja), a także odczuwanie bólu (analgezja).  Leczenie zębów pod narkozą przeznaczone jest dla Naszych najbardziej wrażliwych Pacjentów Kliniki Jurajskiej w Częstochowie. Posiadamy profesjonalny sprzęt do narkozy!

WSKAZANIA DO ZABIEGU

Najczęściej przeprowadzane jest leczenie zębów w narkozie u dzieci. Mali Pacjenci nie zawsze chcą podjąć współpracę ze stomatologiem. Niekiedy najlepszym rozwiązaniem jest przeprowadzenie leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym. Pozwala to na wykonanie kompleksowego leczenia wszystkich wymagających zębów bez dyskomfortu Pacjenta. Dzięki temu dziecko uniknie stresu wywołanego częstymi wizytami u dentysty.

Dorośli Pacjenci również cierpią na dentofobię – chorobę która skutecznie uniemożliwia zachowanie spokoju podczas wizyty u stomatologa. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jakie możemy zaoferować Pacjentowi jest leczenie lub usuwanie zębów w narkozie.

Leczenie zębów w narkozie rekomendujemy także Pacjentom z różnymi stopniami upośledzenia.

Przed zabiegiem

7 DNI PRZED ZABIEGIEM

Narkoza jest prowadzone przez lekarza specjalistę anestezjologii i intensywnej terapii a poprzedzona konsultacją anestezjologiczną, w trakcie której dokładnie przeprowadzony wywiad na podstawie ankiety anestezjologicznej, badanie i przygotowanie pacjenta umożliwiają bezpieczne prowadzenie znieczulenie ogólnego i sedacji. Po zebraniu wywiadu lekarz anestezjolog lub stomatolog może zlecić wykonanie badań dodatkowych takich jak:

 • morfologiadrager
 • poziom glukozy w krwi
 • elektrolity
 • OB
 • badanie moczu
 • EKG
 • badanie czasu krzepnięcia (czas protrombinowy)
 • inne w razie potrzeby

Wszystkie w/w badania można wykonać dzień lub kilka dni przez planowanym zabiegiem na miejscu w naszej placówce.

Pacjent zobowiązany jest w czasie pierwszej wizyty zgłosić zbierającemu wywiad i badającemu lekarzowi kwalifikującemu do zabiegu wszystkie przebyte i istniejące schorzenia oraz wykonane zabiegi operacyjne i znieczulenia, a w razie możliwości dostarczyć wypisy z leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego.

Niezbędne jest udzielenie wyczerpujących i prawdziwych odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta co zwiększa własne bezpieczeństwo i jest objęte tajemnicą lekarską.

DZIEŃ PRZED ZABIEGIEM

Pacjent zobowiązany jest przed planowanym zabiegiem:

 • nie jeść przez 6 godzin i nie pić płynów innych niż klarowne i bez cukru przez 4 godziny
 • zażyć stosowane codziennie leki, chyba że lekarz anestezjolog zaleci inaczej w czasie konsultacji
 • nie pić alkoholu w żadnej postaci w okresie do 24 godzin przed narkozą
 • panie proszone są, aby zgłosiły się bez makijażu i nie smarowały dłoni żadnymi kremami
 • należy zostawić w domu jakąkolwiek biżuterię.

Pacjent do gabinetu musi przyjść w wyznaczonym terminie w towarzystwie osoby pełnoletniej, która pomoże w drodze powrotnej do domu pacjenta. Wskazany jest transport samochodem umożliwiający pacjentowi odpoczynek.

W trakcie zabiegu

Po dotarciu do naszej placówki pacjent otrzymuje premedykację, a następnie przygotowywany jest do zabiegu. Następnie wprowadzany jest do płytkiego snu bez odczuwania emocji i leku i dopiero do pełnej narkozy. Podczas całego zabiegu monitorowane są parametry życiowe pacjenta w tym EKG, tętno, ciśnienie tętnicze, temperatura ciała, saturacja (zawartość tlenu w krwi tętniczej), ilość oddechów itp. Znieczulenia wykonywane w Centrum Medycznym Jurajska są dobierane indywidualnie w zależności od potrzeby oraz wydolności układu sercowo-naczyniowego pacjenta minimalizując ryzyko wystąpienia powikłań. Najczęściej stosowanymi znieczuleniami są:

 • znieczulenie dożylne (sedacja dożylna)
 • znieczulenie ogólne (sedacja ogólna)
 • znieczulenie ogólne z intubacją (sedacja ogólna z intubacją)
 • znieczulenie w podtlenku azotu (sedacja wziewna)

Wskazaniami do sedacji głębokiej lub znieczulenia ogólnego są:

 • alergia na środki znieczulenia miejscowego
 • osoby, u których występuje strach przed usuwaniem zębów lub leczeniem
 • mnogie ekstrakcje zębów (np. przed protezowaniem)
 • ostre stany zapalne, w których inne techniki znieczulenia (np. znieczulenie miejscowe) są nieskuteczne

W razie konieczności podawany jest tlen medyczny poprzez rurkę intubacyjną lub żelową maskę nadkrtaniową. W odpowiednim czasie pacjent jest wybudzany odzyskując stopniowo świadomość i otrzymuje silnie działające leki przeciwbólowe umożliwiające opuszczenie gabinetu zabiegowego bez odczuwania bólu.

Po zabiegu

Po zabiegu chory ma zapewnioną opiekę i dopiero po ustabilizowaniu się wszystkich funkcji życiowych organizmu, może w asyście osoby towarzyszącej opuścić naszą placówkę i wrócić do domu.

Po znieczuleniu dożylnym (narkozie) przez 24 godziny nie wolno prowadzić pojazdów mechanicznych (minimum 12 godzin w zależności od użytego leku), wykonywać pracy z użyciem maszyn typu piły, wiertarki itp., pracować na wysokościach ani podejmować ważnych decyzji.

Ankieta osobowa dziecka do pobrania tutaj

Ankieta osobowa dorosłego do pobrania tutaj

PRZEBIEG ZABIEGU:

Każde podanie znieczulenia ogólnego poprzedzone jest szczegółowym wywiadem z lekarzem anestezjologiem, który w późniejszym etapie znieczula oraz usypia Pacjenta oraz podczas trwania leczenia w narkozie kontroluje również funkcje życiowe. Pozwala to na idealne dopasowanie sposobu znieczulenia do stanu zdrowia Pacjenta. Obowiązkowe jest również wypełnienie przez Pacjenta ankiety na podstawie której planowany jest zabieg leczenia zębów pod narkozą. Prosimy o dostarczenie wypełnionego już dokumentu na wizytę z anestezjologiem (ankietę można pobrać w CMJ lub internetowo).

Jednorazowy zabieg leczenia zębów w znieczuleniu ogólnym może trwać do 6 godzin i w jego trakcie Pacjent poddawany jest kompleksowemu leczeniu chirurgicznemu, implantologicznemu, protetycznemu, endododycznemu lub zachowawczemu. Zabiegi leczenia w narkozie przeprowadzane przez specjalistów Kliniki Jurajskiej w Częstochowie są bezpieczne.

Pacjent pozostaje pod naszą opieką po zakończeniu zabiegu, aż skutki działania środków znieczulających całkowicie ustąpią. Po dwóch godzinach od zabiegu Pacjenci odzyskują pełną sprawność.

LECZENIE ZĘBÓW W NARKOZIE – CENA:

Wycena leczenia lub usuwania zębów w narkozie jest wykonywana indywidualnie podczas bezpośredniej konsultacji z dentystą w oparciu o liczbę i rodzaj ubytków oraz zakres prac stomatologicznych jakie zostaną wykonane. Serdecznie zapraszamy do umówienia się na wizytę w Klinice Jurajskiej w Częstochowie telefonicznie pod numerem 34 363 68 20 lub 601 159 427 oraz mailowo: sekretariat@klinikajurajska.pl.