Ortodoncja

Oferujemy kompleksowe leczenie wad zgryzu, dostosowane indywidualnie do każdego pacjenta. I Ty możesz mieć piękny i idealny uśmiech! Umów się na wizytę i pozwól naszemu zespołowi zadbać o Twoje zęby.

Leczeniu ortodontycznemu mogą poddać się zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli. W zależności od rodzaju wady zgryzu i wieku pacjenta stosujemy aparaty ruchome lub aparaty stałe.

Leczenie ortodontyczne wymaga cierpliwości i systematyczności – zarówno w utrzymaniu higieny jamy ustnej, w noszeniu aparatu, jak i w wizytach kontrolnych u ortodonty, jednak jego efekty lecznicze oraz estetyczne są bardzo duże.

Dlaczego piękny uśmiech jest ważny?

Aby uśmiech był piękny musimy zadbać o to, aby zęby były nie tylko zdrowe ale i proste. Wady zgryzu to nie tylko problem natury estetycznej, ale co również bardzo ważne natury medycznej. Krzywe zęby są przyczyną rozwoju próchnicy oraz chorób przyzębia. Powoduje problemy ze stawami skroniowo-żuchwowymi, są powodem nieprawidłowych przeciążeń i ścierania się zębów. Krzywe zęby to również problemy natury psychicznej oraz słabej samooceny, która ma wpływa na życie codziennie i kontakty międzynarodowe.

Zapewniamy Państwu stałą opiekę i pełny nadzór w czasie trwania leczenia oraz trwałe efekty.

 przed

po

Jak sprawdzić czy Twój zgryz wymaga leczenia?

Aby dowiedzieć się czy Twój zgryz wymaga leczenia ortodontycznego wymagana jest wizyta konsultacyjna w lekarza ortodonty. Odwiedzając naszą Klinikę w rzetelny i kompetentny sposób dowiesz się jak wygląda leczenie, jakie są sposoby i możliwości skorygowania Twojego uśmiechu, jaki będzie czas leczenia oraz koszty. Skaner – wstępna komputerowa analiza zębów oraz stymulacja leczenia.

Dlaczego warto zastosować aparat?

Leczenie aparatem jest jednym z działań, które przyczyni się do zachowania przez pacjenta zdrowia. Badania dowodzą, że osoby, które skorzystały z takiego leczenia wyglądają lepiej i czują się pewniej w życiu osobistym i zawodowym . Żyją dłużej, są szczęśliwsi i są statystycznie mniej narażone na choroby sercowo-naczyniowe, jak również choroby układu pokarmowego.

Aparat ortodontyczny  jest przeznaczony nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.

Ortodonta sprawi, że uśmiech będzie wyglądał wspaniale! Przez resztę życia. Pomyśl, jak „piękny uśmiech” przyczyni się do poprawy Twojego życia towarzyskiego, jak również zawodowego.

Około 70% pacjentów potrzebuje leczenia ortodontycznego.

Kiedy należy rozpocząć leczenie ?

Pierwsza wizyta kontrola u dzieci powinna odbyć się między 3 a 5 rokiem życia. W tym wieku lekarz jest już w stanie zaobserwować pierwsze nieprawidłowości i wprowadzić procedury która pozwolą uniknąć poważniejszych wad zgryzu w przyszłości lub przynajmniej ograniczyć je do minimum. Oczywiście brak leczenia w okresie wczesnego dzieciństwa nie wyklucza możliwości podjęcia leczenia u nastolatków czy u osób dorosłych.

Leczenie wad zgryzu w zależności od wieku Pacjenta

Leczenie wad zgryzu w zależności od wieku pacjenta powinno obejmować kolejne fazy które mają odpowiednio oddziaływać na mięśnie, kości jak i zęby.

Fazy dzielimy na:
◙ Leczenie obejmujące najmłodszych Pacjentów już od ok. 3 roku życia, posiadających uzębienie mleczne lub mieszane. W fazie tej stosuje się aparaty ruchome, które poprzez wymuszanie odpowiednich ćwiczeń mięśni stymulują rozwój kości. Leczenie to obejmuje również różnego rodzaju ćwiczenia które mają na celu eliminację dysfunkcji, które powodują zaburzenia rozwoju twarzoczaszki u dzieci np. oddychanie przez usta.
◙ Leczenie ortopedyczne stymulujące prawidłowy wzrost kości. Obejmuje ono leczenie dzieci i młodzieży oraz może rozpocząć się już od ok. 5 roku życia jednak wiek optymalny to 7-12 lat. Ta faza leczenia opiera się zarówno na aparatach ruchomych jak i stałych i pozwala skrócić lub nawet wyeliminować etap właściwago leczenia ortodontycznego.
◙ Leczenie ortodontyczne obejmuje już prawidłowe ustawienie zębów w łuku. Stosuje się je u osób z uzębieniem stałym powyżej 15 roku życia (młodzież i osoby dorosłe) W tej fazie stpsuje się aparaty stałe tradycyjne – metalowe, szafirowe, ceramiczne, samoligaturujące lub Invisalign czyli przeźroczyste nakładki.

 

Leczenie aparatem ortodontycznym przynosi korzyści dla zdrowia

Krzywe zęby  jest trudniej czyścić i ścierają się one nierównomiernie. Występują zapalenia dziąseł i bóle zębów. Ostatecznie może dochodzić do utraty uzębienia. Leczenie ortodontyczne może zapobiec takim problemom. Pamiętajmy też, że przeżuwanie jest pierwszym etapem trawienia, a zaburzenia tego procesu wpływają negatywnie na pracę całego układu pokarmowego i całego organizmu człowieka. Sprawdź jakie są etapy leczenia ortodontycznego

Aparaty – przezroczyste nakładki

Do przemieszczania zębów zastosowano wytwarzane „na miarę” indywidualnie dobrane dla pacjenta plastikowe płytki zwane „nakładkami”. Pacjentom wydaje się serię nakładek. Są one wymieniane co około 4 tygodnie w miarę przemieszczania się zębów w docelowe położenia. To dobre rozwiązanie dla osób o mało nasilonej wadzie ortodontycznej. Aparaty te są praktycznie niewidoczne. Umożliwiają one skuteczne i stopniowe przemieszczanie zębów do docelowych położeń. Jedną z zalet stosowania tych nakładek jest możliwość utrzymania lepszej higieny jamy ustnej, ponieważ nakładki można łatwo wyjąć. Przezroczyste nakładki zmieniły reguły gry w ortodoncji. Osoby zainteresowane leczeniem bez przyklejonych zamków ortodontycznych do zębów powinny zapoznać się z aparatem Clear-Aligner.

 

Aparat Clear Aligner

 

System Clear Aligner – aparaty przezroczyste:

– jest to metoda korygowania wad zgryzu przy pomocy przeźroczystych szyn (nakładek), indywidualnie dopasowanych do zębów pacjenta, uwzględniających odpowiednie przesunięcia zębów,

– w trakcie jednej wizyty pacjent otrzymuje od lekarza komplet trzech szyn o różnej grubości. Po ich kolejnym noszeniu pojawia się do lekarza na kolejną wizytę i otrzymuje następny komplet,

– szyny Clear Aligner wykonywane są w licencjonowanych gabinetach ortodontycznych i pracowniach ortodontycznych w oparciu o wyniki pomiaru wychylenia zębów i ich analizę cyfrową. Na każdym etapie wykonywania szyn uwzględnione mogą być sugestie lekarza prowadzącego pacjenta,

– przebieg leczenia kontrolowany jest przez lekarza co 3 – 4 tygodnie i w trakcie każdej wizyty może on zostać skorygowany przez lekarza,

– efektywność leczenia uzależniona jest przede wszystkim od intensywności użytkowania szyn,

– leczenie jest bezbolesne, nieinwazyjne, dobrze tolerowane przez pacjentów,

– szyny w dużej ilości przypadków zastępują aparaty stałe i ruchome,

– można nimi leczyć wiele wad ortodontycznych, np.: silne stłoczenie zębów, głęboki zgryz, diastemę i zgryz krzyżowy,

– leczeniem mogą zostać objęci pacjenci, którzy ze względów estetycznych do tej pory nie zdecydowali się na aparaty stałe,

– proces leczenia musi być zakończony ustabilizowaniem pozycji przesuniętych zębów – okres noszenia retainera. Okres retencji trwa zasadniczo dwukrotnie dłużej niż aktywny czas leczenia ortodontycznego.

System Clear Aligner scharakteryzować można w następujący sposób:

– szyny są przeźroczyste, a przez to niewidoczne w ustach pacjenta,

– są wykonane z materiałów biokompatybilnych, nie powodujących uczulenia w trakcie noszenia szyn,

– nie wpływają ujemnie na jakość mówienia i pozwalają się śmiać,

– dają duży komfort w czasie noszenia, gdyż są gładkie i nie posiadają wystających elementów metalowych,

– szybko i łatwo dają się wyjmować i ponownie zakładać, np.: w czasie jedzenia, picia ciepłych napojów i do umycia,

– są łatwe w utrzymaniu w czystości,

– w krótkim okresie czasu skutecznie korygują wady zgryzu,

– są korzystne cenowo w stosunku do innych sposobów leczenia.

Aby korygowanie wady zgryzu mogło zakończyć się pełnym sukcesem etapy leczenia są podzielone w następujący sposób:

1. Konsultacja z pacjentem.
Ortodonta ocenia czy leczenie szynami Clear Aligner może okazać się skuteczne. Do wykonanie szyn potrzebny jest wycisk żuchwy i szczęki. W oparciu o pierwszy wycisk wykonywany jest set up łuków zębowych, analiza cyfrowa przy pomocy specjalnego programu komputerowego oraz symulacja wyniku końcowego. Pozwala to na dokładne wyliczenie ilości szyn potrzebnych do zlikwidowania wad zgryzu, określenie czasu leczenia oraz oszacowanie kosztu leczenia.

2. Wykonanie szyn.
Wyciski są wysyłane do pracowni ortodontycznej przeszkolonej w tym zakresie przez firmę Scheu Dental, posiadająca licencję na system Clear Aligner oraz urządzenie do termoformowania gwarantujące ciśnienie robocze w wysokości min. 3 barów.

3. Leczenie.
Wizyty pacjenta powinny odbywać się co 3 – 4 tygodnie. Podczas drugiej wizyty pacjent otrzymuje 3 szyny o różnych grubościach. Nosi każdą kolejno przez okres 1 tygodnia. Podczas kolejnej wizyty pobrane zostaną wyciski do wykonania następnego kompletu szyn, a jednocześnie kontroluje się postępy leczenia.

4. Stabilizacja zębów w nowej pozycji.
Okres retencji uzależniony jest od ilości przesuniętych zębów, rodzaju tych zębów oraz od tego, czy nastąpiła zmiana zgryzu. Zasadniczo trwa on dwukrotnie dłużej niż trwał okres aktywnego leczenia. Zaletą proponowanych przez Sheu Dental retainerów jest to, że są one bardzo dobrze tolerowane przez pacjentów, są niewidoczne i nie przeszkadzają podczas mówienia i jedzenia.

Higiena jamy ustnej z aparatem ortodontycznym

Prawidłowa higiena jamy ustnej jest bardzo ważna. Szczotkowanie zębów jest jeszcze ważniejsze jeśli nosimy aparat ortodontyczny. Resztki jedzenia uwięzione w aparacie wywoływać mogą przebarwienia, próchnicę, choroby dziąseł i wydzielać nieprzyjemny zapach.

Jak prawidłowo czyścić zęby, nosząc stały aparat ortodontyczny?

Początkowo prawidłowe usuwanie płytki nazębnej z zębów i dziąseł podczas leczenia ortodontycznego może wydawać się trudne. Ale nie poddawaj się – w bardzo krótkim czasie stanie się to łatwiejsze! Podstawowe elementy potrzebne do prawidłowego utrzymania higieny jamy ustnej to szczoteczka i pasta do zębów.

Można stosować szczoteczki do zębów:

✓ manualne (najlepiej specjalne ortodontyczne)
✓ elektryczne
✓ soniczne

Oraz dodatkowe środki do higieny jamy ustnej:
✓ szczoteczki międzyzębowe,
✓ szczoteczki jednopęczkowe
✓ płukanki do jamy ustnej
✓ nici dentystyczne np. superfloss
✓ irygatory

W Klinice Jurajska każdy pacjent ma wykonywany przez dyplomowaną higienistkę stomatologiczną lub lekarza stomatologa indywidualny instruktaż higieny jamy ustnej dostosowany do potrzeb i wieku pacjenta, podczas którego ma dobieraną odpowiednią dla niego technikę szczotkowania, pastę do zębów, dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, może również przetestować każdą z typów szczoteczek, uczy się jak prawidłowo szczotkować zęby z aparatem ortodontycznym, następnie wybrać dla siebie najlepszą szczoteczkę.

Zęby należy płukać i szczotkować najlepiej  po każdym posiłku.

Należy pamiętać o wyszczotkowaniu również dziąseł i języka!

Warto pamiętać że, nie zależnie od wizyt kontrolnych u ortodonty wskazane są kontrolne badania stomatologiczne wraz z profesjonalnym oczyszczeniem zębów w gabinecie stomatologicznym co 6 miesięcy.

Sytuacje związane z  problemami z aparatem ortodontycznym zdarzają się niezwykle rzadko, lecz w razie pojawienia się problemu pozostajemy zawsze do dyspozycji. Pacjent umówiony zostanie na wizytę, która przywróci mu poczucie komfortu.

Wosk ortodontyczny

Zabezpiecza przed podrażnieniem i poranieniami śluzówki, warg i policzków od elementów aparatu ortodontycznego oraz znosi dyskomfort wynikający z noszenia aparatu.

  • Urologia dziecięca
  • Neurochirurgia
  • Dietetyka
  • Rehabilitacja
  • Diagnostyka
  • Zespół
  • Nowe technologie
  • Galeria
  • Kontakt