Stomatologia dziecięca

W naszym gabinecie mali pacjenci otoczeni są szczególną opieką. Zapewniamy maluchom leczenie w miłej i przyjaznej atmosferze.

Przed leczeniem dzieciaki poznają tajniki stomatologii, same wybierają kolor wypełnienia.

 

Od najmłodszych lat uczymy jak dbać o ząbki by długo pozostały zdrowe. Po każdej wizycie dziecko dostaje niespodzianki i medal za odwagę.
W naszej placówce każde dziecko traktowane jest indywidualnie. Dzięki doświadczeniu i cierpliwości budujemy zaufanie i pomagamy przezwyciężyć lęk małego pacjenta. Dla ograniczenia bólu i stresu dziecka stosujemy żele znieczulające oraz znieczulenie komputerowe THE Wand. Centrum Medyczne Jurajska korzysta z najnowocześniejszych technologii i metod zniesienia dyskomfortu podczas zabiegów w jamie ustnej –sedacja podtlenkiem azotu.

Sedacja wziewna uzyskana jest przy użyciu mieszaniny tlenu i podtlenku azotu.Uzyskała pozytywną ocenę Konsultanta Krajowego ds. Anestezjologii i Intensywnej Terapii jako zabieg wykonywany jedynie przez lekarza (stomatologa) bez udziału anestezjologa.Bezpieczeństwo zabiegu może podnieść poprzez zakup pulsoksymetru monitorującego stan saturacji oraz tętno pacjenta.

 

PORADY DLA RODZICÓW:

 1. Kiedy zgłosić się z dzieckiem pierwszy raz na wizytę?
  Wskazane jest, żeby  pierwsza wizyta miała miejsce już po ukazaniu się pierwszych zębów. Wówczas poza sprawdzeniem, czy rozwój twarzy i jamy ustnej postępuje w prawidłowy sposób, rodzice otrzymują wskazówki dotyczące diety i pielęgnacji wyrzynających się zębów mlecznych. Szczególna troska o świeżo wyrznięte zęby jest uzasadniona ich ogromną podatnością na próchnicę
 2. Jak często powinny odbywać się wizyty kontrolne?
  Na wizyty kontrolne należy przyprowadzać dziecko co trzy ,cztery miesiące.
 3. Profilaktyka
  Jak należy dbać o higienę Naszych Pociech?
 • jeżeli dziecko nie ma jeszcze zębów to po każdym karmieniu przemywaj jamę ustną dziecka wilgotną gazą
 • od pierwszego roku życia do mycia ząbków używamy szczoteczki (odpowiedniej do wieku) oraz wody
 • kiedy dziecko nauczy się wypluwać pastę, może zacząć używać pasty do zębów z fluorem odpowiedniej do wieku
 • od szóstego roku życia dziecko może stosować pasty dla dorosłych. Jednak zęby powinno myć pod kontrolą kogoś dorosłego.
 • zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie(po wieczornym myciu zębów nie dawaj dziecku nic słodkiego do picia!)
 • ogranicz słodycze!
 • jeżeli Twoje dziecko pije w nocy, naucz je picia wody. Słodkie soki szybko spowodują próchnicę zębów mlecznych tzw. próchnica butelkowa

Pierwsze stałe zęby (często są to szóstki) mogą sie pojawić już w wieku 5 lat.
Należy zwrócić na to szczególną uwagę i wcześnie o nie zadbać!

A/ Jeżeli ząb nie ma próchnicy, możemy go zalakować (zabezpieczyć bruzdy przed próchnicą przy użyciu materiału światłoutwardzalnego)

B/ Na zęby stałe stosujemy tzw. fluoryzację kontaktową np. lakierowanie (w gabinecie, pod kontrolą lekarza)

Zabieg lakierowania wykonuje się stosując do tego celu preparat fluoru o wysokim stężeniu. Powoduje on zwiększenie odporności zębów na próchnicę i zmniejszenie ich nadwrażliwości.

 

Nagłe przypadki:
1. Twoje dziecko złamało zęba stałego
– odnajdź złamany fragment zęba, spróbujemy go przykleić.
2. Twoje dziecko wybiło zęba stałego
– przyjdź z dzieckiem jak najszybciej do gabinetu, zęba przechowuj „na mokro” w roztworze soli fizjologicznej lub zwykłej wodzie.
3. Wyrzyna się ząb stały, a mleczny jeszcze nie wypadł
– umów się na wizytę, zęba mlecznego należy usunąć

 

Przyszłym Mamom zapewniamy specjalistyczną opiekę stomatologiczną. Udzielamy wskazówek jak skutecznie w okresie ciąży dbać o zęby matki i dziecka. Od samego początku ciąży możemy pomóc dziecku by w przyszłości miało zdrowy uśmiech.
Również higiena jamy ustnej w tym wyjątkowym czasie jest bardzo ważna. Wystarczy wiedzieć jak postępować, aby uniknąć chorób zębów i dziąseł.

Znieczulenia Wand – co to jest i jak działa

Technologia Wand służy do bezpiecznego, bezbolesnego podawania płynu  znieczulającego przed zabiegami stomatologicznymi. Cały zabieg znieczulenia jest  przeprowadzany pod kontrolą komputera, zaś sam płyn znieczulający jest wprowadzany przez lekarza za pomocą specjalnych końcówek aplikacyjnych. Ponadto Wand możliwia lekarzowi stosowanie takich technik znieczuleń, które dają pacjentowi dodatkowe  korzyści – pełną sprawność mimiczną, co oznacza, iż wychodząc z gabinetu pacjent może normalnie mówić, uśmiechać się i jeść.

Jednak sam zabieg znieczulenia wygląda i przebiega zupełnie inaczej. Łagodnie, komfortowo, bez bólu.

 

Dotyk zamiast ukłucia

Jak wygląda takie znieczulenie? Wszystko zaczyna się od ustawienia niewielkiego komputera, do którego wężykiem  podłączona jest końcówka przypominająca cienki długopis, zakończona niewielką igłą.  Kiedy pacjent już wygodnie zasiądzie na fotelu dentystycznym, lekarz stomatolog bierze do ręki „długopis” i na początek przykłada  – bez żadnego wkłuwania – do dziąsła i bezboleśnie zaczyna podawać płyn znieczulający.

Następnie lekarz bardzo powoli zaczyna wprowadzać igłę w kierunku zębów. Dla pacjenta jest to zupełnie niewyczuwalne.

 

 

Komfort po zabiegu

Wand umożliwia lekarzowi stosowanie  również takich technik znieczulenia, gdzie znieczulony jest tylko jeden, wybrany ząb, a tkanki miękkie – wargi, policzek, język – zachowują pełną sprawność. Pacjent po wyjściu z gabinetu, może normalnie jeść, mówić, śmiać się i wrócić do swoich codziennych zajęć, nie martwiąc się o skutki uboczne.

 

wand_lagodnie-_baner_03

Istnieje również możliwość leczenia naszych najmłodszych pacjentów

w narkozie lub w znieczuleniu podtlenkiem azotu.

Dowiedz się więcej o narkozie –  tutaj

Dowiedz się więcej o podtlenku azotu – tutaj