Korony/Mosty

Korona protetyczna

Co to jest korona protetyczna?

Naturalny ząb składa się z korzenia oraz z korony. Korona jest częścią, którą widzimy w ustach i to od niej zależy estetyka naszego uśmiechu. Jeżeli naturalny ząb ulega zniszczeniu w takim stopniu, że nie jest możliwa standardowa odbudowa kompozytowa (tzw. plomba) , rozwiązaniem może być wykonanie korony protetycznej. Korona protetyczna jest zacementowana na stałe tzn. że nie można jej wyjąć z ust i oprócz odtworzenia uszkodzonego zęba, korona może poprawić jego kształt, wielkość lub kolor.

Korony stanowią też bardzo ważną część leczenia implantologicznego gdyż sam implant odtwarza część korzeniową zęba a za funkcjonalność i estetykę odpowiadają właśnie korony protetyczne.

Dlaczego mój ząb wymaga wykonania korony protetycznej?

Wskazania do wykonania koron to:

– znacznego stopnia zniszczenia naturalnej korony zęba spowodowane próchnicą lub urazem,

– patologiczne starcie,

– po wszczepieniu implantu, aby uzupełnić brakującego zęba,

– po leczeniu kanałowym, aby wzmocnić ząb,

– względy estetyczne np. zęby trwało przebarwione, z defektami szkliwa, o niekorzystnym kształcie lub nieprawidłowo ustawione w łuku zębowym,

– korekta stosunków zwarciowych, aby uniknąć leczenia ortodontycznego.

Korony są najlepszym rozwiązaniem aby wzmocnić słaby ząb, poprawić jego funkcjonalność i estetykę lub odbudować brakującą część koronową na własnym korzeniu lub implancie.

Przed wybielaniem zębów i przed założeniem korony protetycznej zęba 22

Po wybieleniu zębów i po założeniu korony protetycznej na zęba 22

 

Co to jest wkład koronowo-korzeniowy?

Wkłady koronowo-korzeniowe są to elementy cementowane do korzenia, które wzmacniają częściowo lub całkowicie złamane zęby. W sytuacji, kiedy ilość pozostałych ponad kością i dziąsłem tkanek zęba jest niewielka, wykonanie odbudowy za pomocą wypełnienia, korony lub mostu jest obarczone bardzo dużym ryzykiem złamania, a często jest całkowicie niemożliwe. W takiej sytuacji niezbędne jest wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego, który będzie przenosił siły żucia bezpośrednio na korzeń zęba.

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z metalu ( stopy stali lub złota) lub z włókna szklanego. Przed wykonaniem dowolnego rodzaju wkładu niezbędne jest prawidłowe przeleczenie endodontyczne korzenia, dopiero po szczelnym wypełnieniu kanału można przystąpić do wykonania wkładu.

 

Jaki typ korony powinienem wybrać?

Najwyższą estetyką wyróżniają się korony pełnoceramiczne na podbudowie cyrkonowej, niestety są one droższe od koron porcelanowych na stali ze względu na materiały i technologię, w której są wykonywane. W związku z tym pacjenci często decydują się na korony porcelanowe na stali w odcinku bocznym i pełnoceramiczne w przednim odcinku łuku zębowego. Rozwiązaniem pośrednim mogą być korony porcelanowe na złocie, które mają wyższą estetykę od tych na stali i są jednocześnie alternatywą u osób uczulonych na metale nieszlachetne.

 

Korony porcelanowe na metalu

Korony pełnoceramiczne z cyrkonu

 

ZALETY koron pełnoceramicznych:

– Wysoka przezierność

– Możliwość indywidualnego doboru koloru

– Brak ciemnych krawędzi

– Całkowity brak metalu

– Bardzo dobre właściwości biologiczne

–  Brak możliwości alergii

– Najwyższa jakość

– Długowieczność

 

 

 

Most protetyczny to uzupełnienie protetyczne mające na celu zasłonięcie luk w łuku zębowym. Jak sama nazwa wskazuje polega to na połączeniu jednego punktu z drugim, tworząc pomiędzy nimi wypełnienie. 

 

 

W przeciwieństwie do zwykłej (ruchomej) protezy, nie opiera się on na dziąśle. Most protetyczny zapewnia doskonały efekt wizualny  a także wielki komfort oraz wygoda.

Most to uzupełnienie protetyczne należące do grupy uzupełnień stałych.

 

Zabieg uzupełnienia protetycznego za pomocą mostu wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Po konsultacji, pierwszym etapem jest oszlifowanie zębów na których przymocowany będzie most. Pełnią one funkcje filarów. Następnie pobierany jest wycisk, na podstawie którego protetyk wykonuje pracę docelową. Dopasowywany jest kolor oraz wykonywana jest praca tymczasowa. Po uzyskaniu pełnej akceptacji pracy przez pacjenta, stomatolog cementuje go na stałe.

 

 

 

 

Każdemu pacjentowi możemy zaproponować kilka możliwości, indywidualnie analizując jego potrzeby.