Laboratorium Chodu SENSOR MEDICA

Podobarografia i analiza dynamiczna chodu jest powszechnie stosowanym na świecie komputerowym badaniem stóp, które pokazuje rozmieszczenie nacisków na podeszwowej stronie stopy oraz obrazowe rozmieszczenie punktów motrycznych naszego ciała. Jest jednym z istotniejszych i dokładniejszych badań stóp – pozwala wykryć nieprawidłowości w ich budowie i dobrać najlepszą metodę leczenia.

KBS oraz ACH pokazuje kształt i funkcjonowanie stopy w czasie stania i ruchu, a także pozwala wcześnie wykryć wszelkiego rodzaju zmiany chorobowe stóp i nóg. Jest przydatnatakże przy wykrywaniu płaskostopia lub wad postawy. Badanie jest nieinwazyjne i ze strony pacjenta nie wymaga żadnego przygotowania. Pomiaru dokonuje się za pomocą maty z czujnikami połączonej z komputerem, który na bieżąco analizuje nacisk stopy zarówno w pozycji stojącej jak i w trakcie ruchu. Wyliczany jest nacisk maksymalny (najistotniejszy dla leczenia) i średni z jednoczesnym pomiarem powierzchni stopy. Tak wykonane badanie w połączeniu z odciskiem stopy i opisem lekarskim umożliwia dobór najlepszej wkładki, kinesiotapingu lub terapii manualnej.

Analiza chodu wykonywana jest na bieżni podpiętej do kamery analizującej parametry chodu. wykorzystywana najczęściej u sportowców oraz starszych dzieci. Istnieje możliwość także podłączenia aparatury EKG i wykonanie badania wysiłkowego. Urządzenia do komputerowej oceny stóp SENSOR MEDICA zaprojektowana i wytworzona została tak, aby ułatwić diagnostykę oddziaływania podporu na podstawę podparcia i wcześniejszego wykrycia wad postawy ciała. Celem jest wyodrębnienie miarodajnego, obiektywnego, a także udokumentowanego obrazu podeszwowej strony stóp.

Zalety badania:
– analiza obciążeń dzięki kolorowej projekcji 3D
– obserwacja ustawienie pięt, łuków stopy poprzecznego i podłużnego
– analiza rzeczywistego rzutu środka ciężkości przez platformę podobarograficzną w badaniu statycznym
– dynamiczna rejestracja badań podczas naturalnego ruchu (chód, bieg)

Uzyskane wyniki z komputerowego badania stóp pozwalają nam również na kontrolowanie terapii i zmian w biomechanice stopy pacjenta. Komputerowe badanie stóp jest fundamentem procesu zaopatrywania pacjentów we wkładki ortopedyczne oraz doboru obuwia ortopedycznego. Terapeuta na podstawie uzyskanych wyników ustala także system ćwiczeń stóp jak i plan całej terapii.

Wskazania do Komputerowego badania stóp:DSC_3455-683x1024
– paluch koślawy
– stopa płaska
– stopa wydrążona
– stopa spastyczna
– stopa serpentynowa
– przebyte operacje stóp
– koślawość kości piętowych
– szpotawość kości piętowych
– koślawość lub szpotawość kolan
– przykurcz ścięgna Achillesa
– bóle stóp
– bóle kolan
– ostroga piętowa
– zaburzenia równowagi
– bóle mięśniowe kończyn dolnych
– sporty biegowe (biegi krótko oraz długodystansowe, nordic walking, tenis, squash )
– sporty drużynowe
– sporty używające twardego obuwia ( łyżwiarstwo, rolkarstwo, narciarstwo, snowboarding.)
– skierowanie lekarskie
– metatarsalgia
– nerwiak Mortona

Przeciwwskazania:
– wiek poniżej 3 lat, waga poniżej 20 kg
– choroby neurologiczne powodujące zaburzenia chodu ( MPD, neurastenie, przykurcze, utykanie)
– owrzodzenia, zranienia i brodawki stóp
– świeże urazy kończyn dolnych

Klinika Jurajska prezentuje konieczność prowadzenia pomiarów i analiz „biomechanicznych” (rozkład sił nacisku stóp) podczas badań diagnostycznych i namulanych u pacjenta z podejrzeniem zmian w układzie stawów stępu. Badania z zastosowaniem podoskopu, maty tensometrycznej oraz wideografii 2D Analizy Chodu są wykorzystywane przez specjalistów na całym świecie. W naszym centrum możemy sprawdzić Współczynnik Asymetrii Równowagi (BAQ – Balance Asymmetry Quotient), oraz wiele innych badanych składowych podczas naturalnego chodu człowieka.