Tomografia Komputerowa

Tomografia Komputerowa (TK) – nowoczesna diagnostyka obrazowa w Klinice Jurajskiej

CBCT 3D to obecnie jedna z najszybszych i najdokładniejszych metod diagnozowania pacjenta, znajdująca swe zastosowanie w każdej dziedzinie z zakresu stomatologii, chirurgii i laryngologii.
Innowacyjność CBCT polega na zastosowaniu stożkowej wiązki promieniowania, która naświetla badaną objętość pacjenta w czasie pojedynczego (a nie wielokrotnego!) obrotu wokół jego głowy.
To powoduje znaczne skrócenie czasu badania i redukcję dawki promieniowania, tak istotnej dla pacjenta, przy jednoczesnym uzyskaniu obrazów najwyższej jakości.

CBCT, 3D, Tomografia wiązki stożkowej, Tomografia wolumetryczna, to powszechnie używane nazwy Tomografii przeznaczonej dla:
– stomatologii,
– chirurgii szczękowej,
– ortodoncji,
– laryngologii,
– endodoncji,
– implantologii

Jak wygląda tomograf i badanie CBCT ?
Część ruchoma aparatu obraca się wokół głowy o 360 stopni wykonując serię projekcji. Typowy skan trwa zaledwie od kilku do kilkunastu sekund, dzięki czemu następuje znaczna redukcja dawki promieniowania. Powstaje wtedy od 300 do 600 obrazów! Detektory rejestrują je z różnych stron dając w rezultacie trójwymiarowy obraz, który może być przetwarzany na nieskończoną ilość sposobów, dając niesamowite możliwości diagnostyczne.u

Jakie są zalety CBCT?
Dawka promieniowania jest ok. 10 razy mniejsza niż w przypadku konwencjonalnej TK

Ponadto, CBCT to:
– jedyne badanie obrazowe ukazujące zarówno tkanki miękkie jak i struktury kostne,
– badanie jest nieinwazyjne i wielu przypadkach umożliwia uniknąć operacji zwiadowczych,
– dokładne obrazowanie sąsiednich struktur umożliwia ocenę zaawansowania procesów patologicznych takich jak nowotwory, rozrosty nienowotworowe, procesy zapalne,
– uzyskane dane niejednokrotnie umożliwiają postawienie trafnej diagnozy i wdrożenie leczenia w stadium zaawansowania choroby niewykrywalnym w innym badaniu obrazowym.

Ważne informacje dla pacjenta:
Badanie CBCT 3D wykonywane jest aparatem Green CT firmy VATECH, który dzięki zastosowanej technologii, dostarcza ogromnej ilości informacji diagnostycznych. Aby móc je w pełni wykorzystać, na przekazywanej pacjentowi płycie CD znajduje się oprogramowanie do analizy przekrojów, pomiarów i renderingu 3D.

 

 

TK CBCT wykonywane na miejscu W Centrum Medycznym Jurajska w Częstochowie 

TK odcinkowe twarzoczaszki
TK zatok
TK piramid kk. skroniowych
TK stawów skroniowo-żuchwowych
TK stomatologiczne
TK szczęki
Tk żuchwy

Tk wykonywane w Luxmed Diagnostyka

TK mózgowia
TK twarzoczaszki
TK piramid kk. skroniowych
TK ucha wew. HRCT
TK oczodołów
TK nosogardzieli
TK gardła
TK krtani
TK szyi
TK klp HRCT
TK klatki piersiowej/jamy brzusznej/miednicy małej
TK kości / stawów / kończyny
TK kręgosłupa szyjnego/piersiowego/lędźwiowego
TK angio
TK URO